2026-03-26

Global oro men framtidstro när branschens ledare samlades

När det var dags för den femte upplagan av Byggmaterialhandlarnas Branschledardag var omvärldsläget och dess påverkan på marknaden i fokus.

Under en eftermiddag i mitten av mars samlades ett 30-tal ledare från byggmaterialhandeln för att inspireras, diskutera och försöka hitta en gemensam väg framåt i en osäker tid. Temat var passande nog ”En värld i förändring – nya murar ger nya möjligheter?”.

– Det är tuffa tider, och vad passar väl bättre då än att umgås med konkurrenterna? skämtade Byggmaterialhandlarnas ordförande Fredrik Johansson och fortsatte:

– Det är styrkan i den här branschen, att vi kan skapa energi och utmana varandra i hur vi ska bli ännu bättre.

Under de fem år som Branschledardagen arrangerats har det varit turbulent med konflikter i världen, tullar och lågkonjunktur. Samtidigt hade byggmaterialhandeln en volymökning under 2025 för första gången på länge.

 

”Stora möjligheter med nya marknader”

Först ut av talarna var Anna Stellinger, chef för internationella och EU-frågor på Svenskt Näringsliv.

– Osäkerheten i omvärlden har nått exceptionella nivåer den senaste tiden. Bara de senaste månaderna har vi sett både konflikter och krig, nya amerikanska tullar, brutna värdekedjor och skenande oljepriser. Det är en skakig och oförutsägbar omvärld företagen behöver navigera i. Samtidigt finns det stora möjligheter med nya marknader som öppnar sig och ambitiösa frihandelsavtal som klubbas igenom inom kort. Bara de tre senaste frihandelsavtalen med Indonesien, Mercosurländerna i Sydamerika och Indien motsvarar nästan två miljarder människor. Det innebär att samtidigt som USA blir en svårare marknad, öppnas nya möjligheter för de svenska företagen, säger hon.

Hon vill passa på att lyfta ljusglimtarna som finns trots det utmanande läget, och nämner bland annat att varken världshandeln eller WTO-avtalen har kollapsat utan ligger stabilt och att EU trots allt har ambitionen att förenkla reglerna inom EU med Omnibuspaketen. 

Hon har också ett tips till byggmaterialhandeln som bransch.

– Förr var det lite lyx att omvärldsspana. Idag är det ett absolut måste. Att planera och tänka i flera olika parallella scenarier är numera en nödvändighet, att diversifiera och minska sina sårbarheter likaså.

 

Vilka svårigheter och möjligheter ser du framåt för svenska företag? 

 – Svenska företag är generellt mycket bra positionerade, trots den stora globala turbulensen. Åren med covid, Rysslands invasion i Ukraina och lastskeppet på sned i Suez har inneburit att man behövt agera. Det svenska näringslivet ligger långt fram i de olika omställningar som krävs, både på det gröna och digitala området. Men det hindrar inte att utmaningarna växer. EU-lagstiftningen är tyvärr allt mer komplex och detaljerad, samtidigt som marknaderna utanför EU är mer svårnavigerade.

 

”Har en del fördelar som talar för oss”

Mattias Persson, chefsekonom på Swedbank, föreläste om hur ekonomin kommer att förändras i Sverige.

– Allt som händer globalt får återverkningar även i svensk ekonomi. Jag är kanske inte superoptimistisk vad gäller tillväxten framåt, men i relativa termer är det svårt att inte vara optimistisk vad gäller Norden, kanske med undantag av Finland, och Baltikum, säger han.

Han tror att konflikterna i världen är här för att stanna, samtidigt som många länder blir allt mer skuldsatta. Detta kan leda till att flöden och maktförhållanden är på väg att förändras.

– Vi i Sverige har en del fördelar som talar för oss även i ett långsiktigt perspektiv. Tillsammans är Norden och Baltikum världens åttonde största ekonomi och när det kommer till innovation hamnar man väldigt högt. Den snabba återhämtningen vi trodde på förut har fått sig en knäck, inflationsrisken har ökat och tillväxten kan avta. Samtidigt står vi lite bättre rustade och har en sänkt moms på livsmedel som kom väldigt lägligt.

Han säger att konjunkturåterhämtningen är inledd, men går långsamt.

– Konflikten i Mellanöstern kommer bara att flytta fram den starkare återhämtningen och under ytan är det mycket som talar för Sverige, säger han.

 

Prognoser och debatt

Prognoscentret tar fram Byggmaterialhandlarnas Byggmaterialindex och tror på en tillväxt för bygghandeln framöver. 

– 2025 var första året på länge med både omsättnings- och volymtillväxt. Ser vi på 2026–2028 kommer bygghandeln sannolikt att gå något svagare än byggsektorn som helhet. Preliminära bedömningar för 2026 pekar mot en tillväxt om cirka 2,5 procent i fasta priser inom bygghandeln mot cirka 4,5 för hela byggmarknaden. Skulle vi sedan få en förlängd oljekris så har vi naturligtvis en betydande nedsida i utvecklingen, säger Patric Lindqvist, Senior Market Analyst.

 

Politikerdebatt

Riksdagspolitiker från fem partier debatterade också under dagen. Temat var ROT och rörligheten på bostadsmarknaden och såväl reavinstbeskattning som bostadsbyggande och ROT-avdragets utformning avhandlades. Det fanns tydliga skiljelinjer mellan partierna men en tydlig samsyns i att ROT-avdraget ska vara kvar.

Under dagen diskuterades också vilka frågor branschen ska prioritera att driva framåt.

 

-          Vi är väldigt glada att kunna samla branschens beslutsfattarna en gång om året. Tillsammans kan vi lyfta blicken och genom våra föreläsare och diskussioner bli inspirerade och förhoppningsvis få några nya tankar att ta med hem till den egna verksamheten. För branschorganisationen är dagen också viktig som input till frågor vi ska prioritera i verksamheten framåt, avslutar Monica Björk, vd Byggmaterialhandlarna.

  • Gruppbild Branschledardagen 2026. Tryck för att förstora

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår