2026-04-27

Almedalen närmar sig

Byggmaterialhandlarna finns på plats i Almedalen. Även i år arrangerar vi ett seminarium, tisdag kl 14 i Kårhuset Rindi. Årets tema är " Kan skattepolitik bidra till ökad rörlighet på bostadsmarknaden"

I samband med nybyggnation av bostäder och vid flytt, så uppstår flera skatter och avgifter. Kan vi med förändrade skatter påverka rörligheten på bostadsmarknaden, så att vi använder befintligt bostadsbestånd optimalt?

Ett förslag som har lyfts i den politiska debatten av KD är att inför nästa mandatperiod att differentiera reavinstskatten, för att stimulera de som bott länge i en bostad att få lägre reavinstskatt vid försäljning. Ett annat förslag är att se över de olika nivåerna på stämpelskatter. Vilka andra förslag har våra riksdagspartier inför kommande mandatperiod? 


Vi har en superspännande panel bestående av bl.a
Robert Boije, Chefsekonom SBAB
Larry Söder, Riksdagsledamot KD
Niklas Karlsson, Riksdagsledamot S
Adam Reuterskiöld, Riksdagsledamot M
Kristian Andersson, Derome
Geir Thomas Fossum, Beijer
Karin Krüger , Ahlsell
Monica Björk, Byggmaterialhandlarna
Per-Erik Eriksson, Moderator Byggmaterialhandlarna

 

Tid: Tisdag den 23 juni, kl 14-14.45
Plats: Kårhuset Rindi, Almedalen

 

Välkommen dit!

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår