2026-04-27
Byggmaterialhandlarna åker till Almedalen – Ses vi där?
Även i år deltar Byggmaterialhandlarna i Almedalen för att föra upp branschens frågor på den politiska dagordningen. I år är det valår och vi kan räkna med ett högt tryck på plats och många utspel från de politiska partierna. Antal seminarier verkar också gå mot en toppnotering med nästan 3 000 registrerade seminarier i nuläget. I år arrangerar vi ett eget seminarium på temat ökad rörlighet på bostadsmarknaden.
Byggmaterialhandlarnas seminarie:
Kan Skattepolitiken bidra till ökad rörlighet på bostadsmarknaden?
När:Tisdag 23 juni kl 14.00-14.50
Var: Kårhuset Rindi
I samband med nybyggnation av bostäder och vid flytt, så uppstår flera skatter och avgifter. Kan vi med förändrade skatter påverka rörligheten på bostadsmarknaden, så att vi använder befintligt bostadsbestånd optimalt?
Ett förslag som har lyfts i den politiska debatten av KD är att inför nästa mandatperiod att differentiera reavinstskatten, för att stimulera de som bott länge i en bostad att få lägre reavinstskatt vid försäljning. Ett annat förslag är att se över de olika nivåerna på stämpelskatter. Vilka andra förslag har våra riksdagspartier inför kommande mandatperiod?
I panelen:
Vi har en superspännande panel bestående av bl.a
Robert Boije, Chefsekonom SBAB
Larry Söder, Riksdagsledamot KD
Niklas Karlsson, Riksdagsledamot S
Adam Reuterskiöld, Riksdagsledamot M
Kristian Andersson, vice vd Derome Bygg och Industri
Geir Thomas Fossum, vd Beijer
Karin Krüger , Divisionschef Facility & Retail, Ahlsell
Monica Björk, vd Byggmaterialhandlarna
Per-Erik Eriksson, Moderator Byggmaterialhandlarna
https://almedalsveckan.info/rg/almedalsveckan/evenemang-almedalsveckan/2026/8120
Välkommen dit!
Medlemsföretagens seminarier.
I år arrangerar även Beijer och Ahlsell egna seminarier. Ett besök på dessa rekommenderas också
Onsdag 24 juni
Ahlsell - Från cykelrum till skyddsrum på 100 dagar
När: 14.00 – 14.50
Var: Kårhuset Rindi
Sveriges krisberedskap prövas i ett allt mer osäkert omvärldsläge. Tusentals skyddsrum finns men många är i dag i praktiken obrukbara. Med utgångspunkt i nuläget – underhållsskuld, regelhinder och bristande försörjningskedjor, hur kan skyddsrum göras funktionsdugliga på kort tid?
https://almedalsveckan.info/rg/almedalsveckan/evenemang-almedalsveckan/2026/8353
Onsdag den 24 juni
Beijer Byggmaterial - Så lockar vi nästa generation till byggbranschen
När: 14.45 – 15.25
Var: Strandvägen 4.3, Dagens Industri
Sverige står inför stora investeringar i bostäder, infrastruktur och grön omställning – men vem säkrar kompetensen? Byggbranschen erbjuder stabila jobb, karriärvägar och innovationskraft. Nu krävs samverkan för att göra branschen till ett självklart förstahandsval
https://almedalsveckan.info/rg/almedalsveckan/evenemang-almedalsveckan/2026/6695
Partiledartalen
Tisdag 23 juni:
Kristdemokraterna, Ebba Busch talar klockan 12
Liberalerna, Simona Mohamsson talar klockan 19
Onsdag 24 juni:
Sverigedemokraterna, Jimmie Åkesson talar klockan 12
Centerpartiet, Elisabeth Thand Ringqvist talar klockan 19
Torsdag 25 juni:
Miljöpartiet, Daniel Helldén talar klockan 12
Socialdemokraterna, taltid klockan 19
Fredag 26 juni:
Moderaterna, taltid klockan 12
Vänsterpartiet, taltid klockan 19
-